Žárové kameny

 

Stoupala pozvolnou kamenitou stráni vzhůru. Našlapovala opatrně, aby nezapadla do hlubokých prohlubní ve vysoké trávě, vyhýbala se po paměti velkým i drobným kamenům, kterými byla stráň poseta. Les kolem, kterým až sem několik kilometrů vzhůru prošla, byl tichy a temny. Černá tma kolem se jen velmi pomalu zvedala s příslibem svítání.

Stoupala vzhůru a nadávala si: Co to děláš sama v noci v lese? To, že tu cestu znáš jak své boty tě neomlouvá, sama vidíš, že v noci je všechno jiné! Už to, že se tu po lesích a po horách potuluješ celé dny sama, je na pováženou. Co kdyby se ti něco stalo?

Ale co by se mi asi tak mohlo stát. Ve dne je les plný lidi..tedy plný ne, ale dost jich tu přejde. To ano, ale po vyznačených cestách. Po těhle kamzičích stezkách chodí jen takoví blázni, jako jsi ty!

No a? Tak jsem blázen!

Zvedla hlavu. Na vrcholku kopce se hrozivě černaly Žárové kameny. Cíl její cesty. Shluk velkých balvanů a skal, který ji tolik přitahoval ve dne, natož teď na hranici dne a noci...

Do detailu si vybavila úzkou cestičku, která vedla na vrchol toho největšího z nich.

Tma se pomalu rozplývala.

Opatrně šplhala v ranním šeru na vrchol skály. Prosmykovala se úzkými štěrbinami mezi jednotlivými kameny, její bytelné boty šlapaly ve vysokém borůvčí. Místy musela na kolena, zachycovala se větví nízkých smrčků i trsů borůvčí, aby se dostala nahoru.

Konečně se uvelebila na plošině největšího z kamenů.

Zavřela oči.

Tma se opět prohloubila.

Chvíli tak setrvala a vychutnávala si odměnu za svůj bláznivý nápad opustit teplou postel, obout goráče, vzít na záda batoh a vydat se ve čtyři ráno sama do hor.

Vnímala chlad kamene pod sebou, ale zároveň i jeho žár. Věděla, že kameny přes den absorbují sluneční energii a v noci ji opět vracejí do přírody. Vzpomněla si na den, kdy poprvé v parném dni vystoupila sem nahoru a hřála se dlouho na tomto místě. Pod zavřenými víčky si přehrávala všechny své návštěvy tohoto místa. Všechny byly kouzelné, ale tahle byla jedinečná.

Otevřela oči a ztratila dech.

Slunce nad horami právě vycházelo...

 

Pan  2007